Çalışan Segmentlerine Yönelik Yapılandırılmış İnsan Kaynakları Organizasyonları

Her çalışan farklıdır. Değerleri, kişilik özellikleri, iş hayatından beklentileri, tercihleri, beceri ve yetkinlikleri farklı.

Bu anlamda, İnsan Kaynakları profesyonellerinin en önemli misyonu, çalışanları tanıyarak, çalışanların beklenti ve ihtiyaçlara yönelik sistem ve uygulamaları geliştirmek olarak ortaya çıkıyor. Bunun için etkili yollardan biri “Segmentasyon”. Çalışanları iş hayatından beklentileri, yetkinlik düzeyleri ve buna yönelik ihtiyaçları doğrultusunda anlamlı segmentlere ayırmak ve buna göre yönetmek.

Segmentasyon yaklaşımının getirdiği en önemli yenilik, “eşitlik” ilkesinin yerini “adalet” ve “uygunluk” ilkesinin alması. Herkes için “aynı çözüm” yerine, ihtiyaca yönelik “uygun çözüm” prensibine geçilmesi.

Çalışanların bağlılığını ve performansını artırmak yoluyla şirketin sürdürülebilir başarısına katkı sağlamak perspektifinden baktığımızda, İnsan Kaynakları organizasyonlarının da belirlenen segmentasyon ile tutarlı şekilde oluşturulması bir gereklilik olarak ortaya çıkıyor. Segmentlere göre yapılanmış IK ekipleri için, iç müşteri memnuniyetini artırmak, değişim ve gelişim yaratan, odaklanmış uygulamaları hayata geçirmek ve de en önemlisi sürdürülebilir bağlılığı sağlamak mümkün oluyor. Segmentlere göre yapılanmış IK ekipleri için en önemli rol gerçek bir “ORTAK-PARTNER” olabilmek. Yıllarca üzerimize giydiğimiz “IK Uzmanı” gömleğini çıkartıp, hangi segmentten sorumlu isek o segmente yönelik olarak “Ortak- Partner” gömleğini giyebilmek. Bir anlamda, “Sanat için sanat” yaklaşımından “Toplum İçin Sanat” yaklaşımına geçebilmek. Bunun için İnsan Kaynakları alanında kendimizi geliştirmek adına sarf ettiğimiz çabadan çok daha fazlasını, şirketin ana işini anlamaya, sorumlu olduğumuz segmentin dinamiklerini kavramaya, kullandığımız dilden başlayarak, çözüm önerilerimizi, uygulamalarımızı segmentlerin ihtiyaç ve beklentilerine adapte edebilmek.

Patricia Gazze

Paylaş
 

E-Bülten

Adisa ile ilgili haber, duyuru ve yeniliklerden haberdar olmak için lütfen e-bültenimize kayıt olun.