Büyükler İçin Masallar - 1- Ayşecik Verimli Üretiyor

Ayşecik’in birkaç gün sonra 9.doğum gününü kutlayacaktı. Akrabalar, arkadaşlar derken 50 kişilik bir davetliler listesi oluşmuştu. Ayşecik’in babası bir gün önce bastırdığı davetiyeleri getirmişti. Annesi ertesi sabah:

- Hadi kızım davetiyeleri zarflarına koy, adresleri yazıp, pullarını yapıştır ki, baban yarın postaya versin, dedi.


Ayşecik davetiyeleri, zarfları ve pulları masanın üzerine koyduktan sonra, kalemini alıp başladı çalışmaya. Zarf destesinden bir zarf alıyor, içine davetiyeyi yerleştirip yapıştırdıktan sonra sol tarafına koyuyordu. Davetiyeler bittiğinde sol tarafta içinde davetiye olan bir zarf destesi oluşmuştu.

Sonra davetiyeli zarf destesinden teker teker zarfları alıp üzerine adresleri yazmaya başladı, adreslerini yazdığı zarfları sağ tarafına koyuyordu. Böylece adres yazma işlemi tamamlandığında masanın sağ tarafında adresleri yazılmış bir zarf destesi oluşmuştu.

Ayşecik yorulmuştu ama işi bir an önce bitirmek istiyordu. Bu kez adresleri yazılmış zarf destesinden zarfları teker teker alıp, pulunu yapıştırmaya başladı. Pulunu yapıştırdığı zarfları bu kez sol tarafına koyuyordu. Pul yapıştırma işlemi sürerken annesi içeri girdi:

- Kızım neden öyle çalışıyorsun? İnsan bir zarfı ve davetiyeyi eline alınca, yerleştirir, yapıştırır, adresi yazar ve pulu yapıştırarak tüm işlemlerini bitirir, dedi. Ayşecik:

- Ama anne öyle verimli olmaz ki, diye yanıt verdi.


Tabii 9 yaşındaki Ayşecik’e MUDA (Katma Değeri Olmayan Aktivite Kayıpları) kavramını anlatmak zordu. Yoksa sizde mi Ayşecik gibi düşünüyorsunuz? Tabloyu incelediğinizde böyle olmadığını göreceksiniz.


taner belir

Ayşecik’in annesinin metodu %100 verimlilikle çalışmak gibi bir sonuç veriyor, ama hiç de öyle değil!

Akşam Ayşecik’in babası eve gelince yaşadıklarını anlattılar. Ayşecik’in yöntemiyle her bir davetiye için 45 saniye, annesinin yöntemiyle 31 saniye harcanıyordu. Babası:

- Annenin yöntemi tabii ki daha iyi, ama o da %100 verimlilikle çalışmıyor ki, dedi. Anne – kız birlikte:

- Nasıl yani? dediler. Babası

- Davetiyeler masanın sağında, zarflar solunda, pullar başka bir köşede. Hepsini çalışma alanının hemen önüne koymuş olsan daha hızlı yapabilirsin, dedi.


Zarf ve davetiyeye uzanma süresi davetiye başına 2 saniyeye, toplam süre ise davetiye başına 29 saniyeye düşmüştü. Diğer bir deyimle, Ayşecik’in annesi ilk yöntemde %100 değil %94 verimlilikle, Ayşecik ise %64 verimlilikle çalışıyordu.

Akşam yemeğe, Adisa’da danışmanlık yapan artık dinazorluk evresine girmiş bir dostlarını davet etmişlerdi. Hep birlikte gülmek için sabah yaşadıkları olayı ona da anlattılar. Danışman:

- MUDA’ları, MURİ’leri halletmişsiniz, doğru yoldasınız, ama hala %100 verimlilikle çalışmıyorsunuz ki, dedi. Bu sefer üçü birden:

- Yok artık, dediler. Danışman:

- Bir de MURA var, dedi. Sizin ölçmüş olduğunuz 29 saniye/davetiye süresi ortalama bir süre. Ayşecik büyük bir olasılıkla ilk davetiyenin işlemini 31 saniyede, son davetiyenin işlemini ise 27 saniyede bitimiştir. ”Öğrenme Eğrisi” diye adlandırılan bir kavram var, insanlar aynı işi tekrarladıkça öğrenirler ve hız kazanırlar. Dolayısıyla standart olarak 27 saniyeyi almanız gerekir. Anneniz ikinci denemede %94 değil %93,Ayşecik ise %64 değil %60 verimlilikle çalışıyorlardı.


Masallar çoğunlukla, küçüklere uykuya dalmadan önce okunur. Önerim bu masalı astlarınıza işbaşı yapmadan önce okumanız, yoksa daha uzun süre sanal verimlilik masalları dinlemeyi sürdürürsünüz.

Taner Belir

 

Paylaş
 

E-Bülten

Adisa ile ilgili haber, duyuru ve yeniliklerden haberdar olmak için lütfen e-bültenimize kayıt olun.