Çoklu Zeka

Merhaba, uzun zamandan beri eğitim verdiğim şirketler yeni dönem için plan yaparken bir soru yöneltiyorlar ,''Hocam, bu sene ne var?'' ya da ''Bu dönem neyi öğreteceksiniz?'' gibi. Yanıt, '' Öğrenmeyi Öğreteceğim. Bir başka deyişle, çoklu zeka .“ .

Yola çıkış noktam; esasen bilginin doğada hazır ve bakir bir şekilde bizi beklediğidir. Eğitime katılanların yapacağı bu bilgileri nasıl öğreneceği ve nasıl uygulayacağıdır. Eğitmenin görevi ise katılımcıların bu bilgileri doğadan nasıl alınacağını göstermektir.

Doksanlı yılların başında Tony Buzan‘ı okuyup, eğitimlerini seyrettikten ve doksan altı yılında da Oskar ödüllü sinema sanatçısı Robin Williams ‘ ın gerçek bir yaşam öyküsünden alınmış Patch Adams filmini defalarca seyrettikten sonra duygusal zekanın İş Yaşamı Üzerindeki Etkilerine odaklandım ve eğitimlerimi bu çatı altında yapılandırdım. Çünkü O, bilginin doğadan nasıl alınacağını gösteriyordu. Rasyonel zekanın başarıda tek başına rol oynamayacağını söylüyordu. Gerçekten de rasyonel zeka bir işe girerken faydalıydı ama o işte kariyer yapmak ve yükselmek istiyorsak duygusal zekayı da kullanmak gerekiyordu.

İşte çoklu zeka ve duygusal zeka doğadaki hazır bilgilerin hangi bakış açılarıyla gözlemlenmesi gerektiği, hangi stratejilerle geliştirileceği, ne öğrenildiği ve nasıl uygulanması gerektiği konusunda bize yeni yetkinlikler kazandırıyor.

Özellikle Satış kadroları ve Yöneticileri Hizmet sunmada bu yöntemi benimsemeli ve uygulamalılar.

Saygılarımla,
Melih Kaymaz

Makaleleri
Paylaş
 

E-Bülten

Adisa ile ilgili haber, duyuru ve yeniliklerden haberdar olmak için lütfen e-bültenimize kayıt olun.