Google İcat Edildi Mertlik Bozuldu

Danışmanı bulunduğum Adisa adına destek talep eden işletmelere ilk ziyaretlerimiz sırasında danışmanlara karşı kolayca hissedilebilen bir güvensizlik ve kararsızlık gözlemliyorum. 


Bu güvensizliğin ana sorumlusu yine danışmanlar ve danışmanlık şirketleri ve bir de “Google Amca”. Öyle ki Yalın Üretim gibi ciddi  bir eğitim ve danışmalık alanı için bile “ Yalan Üretim” esprileri yapılır oldu.


Bu iki ana sorumlu arasında sıkı bir işbirliği söz konusu… X tekniği konusunda eğitim ve danışmanlık hizmeti mi vermek istiyorsunuz ? Girin “Google Amca” nın ilgili web sayfasında powerpoint sunumları bile hazır (Hem de süslü püslü). Sonra binlerce lira eğitim-danışmanlık ücreti ödeyin, mühendisleriniz CV’lerinde alınan eğitimler hanesine bir satır daha eklesinler, bir sonraki iş yerlerine başvurularında. Ama eğitimini ve danışmanlığına harcadığınız bu teknikle ilgili olarak ne üretim alanlarınızda ne de kasanızda hiçbir getiri izi olmasın.


İşletmelerin İnsan Kaynakları’nın bu yanılgı da hiç mi suçu yok ? Tabii ki var . “Elma çok güzel bir meyve” diyen birisine ,”Hiç elma  yediniz mi ?” diye sorulmaz mı?

Bazı eğitim- danışmanlık şirketlerinin web sayfalarında “1 eğitim fiyatına 3 eğitim “ gibi reklamlara bile rastlamak mümkün. Ne o deterjan mı satıyorsunuz ? ( 4 kiloluk çamaşır deterjanı alana paketin üzerine bantlanmış bir yumuşatıcı bedava gibi )

Tüm bu nedenlerden dolayı bende İK Yönetimlerinin eğitmen-danışman seçiminde bir danışmanlığa gereksinimleri var gibi bir algı oluştu. (merak etmeyin ücretsiz)
Arzu ederseniz madde madde sıralayalım :

  • Teknik konuların sadece eğitimi olmaz, bu uygulama yetkinliği olmayan danışmanların kaçış noktasıdır. Eğitim gerekli fakat yeterli değildir. Eğitim ve en az bir pilot bölgede uygulama talep edin.
  • Danışmanın özgeçmişini araştırın. İş yaşamında eğitimini vermek istediği tekniğin uygulamasını yapmış mı, yoksa Google Amca bağımlısı  mı? 
  • Atalarımız “Ucuz etin yahnisi yavan olur “ demişler, aman dikkat edin.
  • Güncel yalın yaklaşımlarda bir Getiri /Maliyet oranından söz edilmekte (Benefit/Cost Ratio) , aldığınız danışmanlığın bir maliyeti var , dönem sonunda aldığınız eğitim-danışmanlığın getirisini dolalayısıyla  B/C oranını sorgulayın.
  • İyi bir danışman “Amatör ruhla çalışan bir profesyonel” dir. Amatör ruhla çalışan profesyonel olmayanlardan ve amatör ruhla çalışmayan profesyonellerden sakının. 

Göreceksiniz bu kuralları uyguladığınızda kararsızlığınız ve güvensizliğiniz büyük ölçüde ortadan kalkacak ve ilgili eğitim-danışmanlık şirketi ile daha fazla çalışmak isteyeceksiniz.
                                                         

Taner Belir

 

Paylaş
 

E-Bülten

Adisa ile ilgili haber, duyuru ve yeniliklerden haberdar olmak için lütfen e-bültenimize kayıt olun.