Tutku Güneştir!

Ülkemiz şekilci bir ülke.

Uzun boylu olmak önemlidir. Yakışıklı olmak avantaj getirir. Hangi okuldan mezun olduğuna bakarlar. Annenin, babanın işini sorarlar. Arabanın markası, odanın büyüklüğü, sekreterinin güzelliği bu topraklarda etki bırakır.

Gel gör ki bunlar geçicidir.

Gün gelir tüm şekilci şeyler eskir; yenileri, daha iyileri çıkar. Değerini yitirir. Karizma çizilmeye başlar.

Kalıcı olan tutkudur.

Sektöre, işe, vizyona, misyon, değerlere olan tutku. Tutku istekten çok daha fazlası, ihtirastan çok daha kontrollüsüdür.

Tutkunun içinde bir “anlam” vardır. Başkalarına zarar vermeyi içermez.

Tutkulu insan “iddiası” ile yarışır. Kendine rakip bellemez. İddiasına adanmıştır. İşi de odur, hobisi de odur, çevresi de, serveti de odur. Kısa süreli dalgalanmalar, krizler onu etkilemez. Şirketi (Allah Korusun) batsa da o tekrardan kurar, ekibi terk etse de kendisi işinin başına geçer, sıfırdan ekip oluşturur.

Tutkulu insan söylenmez, işten kaçmaz, bahane bulmaz. Sorunları gelişim fırsatı görür. Bencil değildir. Paylaşır. Paylaşırken adaletlidir. Hak edene fazlasını, hak etmeyene kalayını verir. Kısa günün karına değil uzun günün bereketine inanır.

Bu yüzden tutkulu insan, güneştir. Aydınlatır, ısıtır, yaşam enerjisi olur çevresine. Karizma gibi değildir bu... Saygıdır. İmrenmedir. İlhamdır. Peşinden gitme isteğidir.

...

Sevgili genç patron kardeşlerim, üst düzey profesyonel yönetici dostlarım;

Yatırımınızı bu yüzden karizmaya değil tutkuya yapın, lütfen. Kendinize örnek olarak tutkulu dedenizi/babanızı/amcamızı, rahmetli Vehbi Koç'u, Sakıp Sabancı’yı, daha nicelerini alın...

İçi boş, dışı süslü şeylerle uğraşmayın. Öze, gerçeğe, işe odaklanın.

Daha çok çalışın, detaya girin. Sürekli iddianız ile ilgili; okuyun, eğitim alın, fikir danışın. Göreceksiniz, tüm bu gayretleriniz sizi adım adım tutkunuzu oluşturmaya ve ona odaklanmaya götürecek.

İşte o zaman gerçek bir lider olacaksınız. İnsanlar çevrenizde paranız için, unvanınız için, makamınız için toplanmayacak. Güneş olduğunuz için çevrenizde çiçekler açacak ve bu çiçekler sizin için meyve olacak.

Hüseyin Adanalı

Paylaş
 

E-Bülten

Adisa ile ilgili haber, duyuru ve yeniliklerden haberdar olmak için lütfen e-bültenimize kayıt olun.