Yetişkin Mi, Çocuk Mu? - I

Orta kademe yöneticilerimize şirketlerimizde nasıl davranıyoruz?           

Stratejilerimizi belirlerken, bütçemizi oluştururken, kritik yatırım kararlarımızı verirken, organizasyonumuzu tasarlarken, onların fikirlerini alıyor muyuz?

Sanırım, çoğunluğumuzun hayır dediğini duyar gibi oluyorsunuz.

O zaman gelin konuyu daha da vahim noktalara taşıyalım.

Astlarını işe alırken, alacakları eğitimleri belirlerken, onları yeni görevlere atarken, kullanacakları makine ve teçhizatı seçerken fikirlerini alıyor muyuz?

Bazılarımız, “ayıp ettiniz bu kadar da yapmıyoruz” derken, bazılarımızın da yüzünün kızardığını ve başlarını başka yere çevirmeye çalıştığını görür gibi oluyoruz.

Gördüğünüz gibi bir çoğumuz orta kademe yöneticilerimize çok az fikir soruyoruz. Onlardan yalnızca tanımladığımız sınır içinde, tanımladığımız işleri, tanımladığımız kaynaklarla yapmalarını bekliyoruz.

İşin trajik yanı tüm bu yaptıklarımızı unutup, daha sonra da onlardan işi geliştirmek için fikir üretmesini, yönetime katılmalarını bekliyoruz. İşte tam da bu noktada orta kademe yöneticilerimizde hatlar karışıyor ve “memory över” mesajı veriyor.

O zaman şu soruyu sormamız gerekiyor kendimize: Bir kişiye çocuk gibi yaklaştığımızda ondan yetişkin davranışı beklememiz ne kadar mümkün olabilir?

Günümüzde çocuk eğitiminde birçoğumuz boyut atlayıp çoçuklarına yetişkin gibi muamele ederken, maalesef şirketlerimizde çağın gerisinde kalarak orta kademe yöneticilerimize yetişkin gibi davranmıyoruz.

Çoçuk gibi davrandığımız, çoçuk gibi davranış gördüğümüz yöneticilerimizin bu verimsiz hali omurgası bozuk bir insan vücudunu bize hatırlatıyor. Bu yüzden de şirketlerimizin bir türlü beli doğrulmuyor. Değişim çabaları nafile kalıyor, rekabeti arttırma hamleleri şirketimiz patinaj yapıyor.

Sanırım bu yazıda elde ettiğiniz bu farkındalık bize yetti de arttı.

Bunu gelin biraz hazmetmeye çalışalım.

Çocuk gibi davrandığımız orta kademe yöneticilerimize nasıl yetişkin gibi davranacağımızı serinin ikinci yazısına bırakalım.

Hüseyin Adanalı

Paylaş
 

E-Bülten

Adisa ile ilgili haber, duyuru ve yeniliklerden haberdar olmak için lütfen e-bültenimize kayıt olun.