İşveren Vaadine Dayalı İnsan Kaynakları Sistemleri

İşveren Vaadine Dayalı İnsan Kaynakları Sistemleri

İstihdam piyasasındaki rekabet her geçen gün artmakta; şirketler en iyi yetenekleri bünyelerine kazandırmak ve ellerinde tutmak için birbirleriyle kıyasıya bir mücadele içine girmektedir. Bu mücadelede; çalışanlarına sunduğu vaatleri net tanımlayabilen, bu vaatleri şirket içine ve istihdam piyasasına doğru anlatabilen ve vaatlerini yaşama geçirmek için samimi bir çaba içinde olan şirketler, “Tercih Edilen İşveren” olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Teorik bilgiden ve genel geçer benchmarklardan ziyade sahip olunan değişim yönetimi ve çağdaş insan kaynakları yönetimi bilgi birikimiyle “İşveren Vaatlerinin Keşfi ve Yaşatılması”na yönelik projeler 3 aşamalı bir modelle geliştirilir.

1. Araştırma: Dış adaylar ve şirket içindeki kilit paydaşlar (yönetim ekibi ve yüksek performans ve bağlılığa sahip kritik çalışanlar) nezdinde işveren algısının ölçümlenmesi ve bu yolla çalışma ortamında gerçekten yaşayan değerlerin ortaya çıkartılması. Bu alanda, Çalışan Araştırmaları konusunda ülkemizin uzman şirketlerinden PiN Araştırma Hizmetleri ile stratejik işbirliği yapılmaktadır.

2. Tasarım: İşveren olarak tanımlanan güçlü yönler ve yaşatılan değerler üzerine “İşveren Markası” ve “İşveren Vaatleri”nin inşa edilmesi

3. Uygulama: Şirket genelinde insana dair tüm sistem ve uygulamaların İşveren Markası ve Vaatlerle uyumlu hale getirilmesi

Başlamak için lütfen tıklayınız

Diğer Danışmanlık

 

E-Bülten

Adisa ile ilgili haber, duyuru ve yeniliklerden haberdar olmak için lütfen e-bültenimize kayıt olun.

 
Başlamak için ilk adım