Mavi Yaka Yönetim Modeli - Sahanın Gücü Yönetim Modeli

Mavi Yaka Yönetim Modeli - Sahanın Gücü Yönetim Modeli

Küreselleşme ile evrilen günümüz dünyasında şirketler, karlarını ve pazar paylarını artırmak hatta varlıklarını sürdürebilmek için rekabet etmek zorunda. Bunu en iyi şekilde başaranlar rekabet ortamında kalıp büyümelerini sürdürebiliyor. Başaramayanlar ise ya el değiştiriyor ya da tarihten siliniyorlar.

Şirketlerin rekabet edebilmeleri kalite ve maliyet konularında fark yaratabilmeleri ile mümkün. Bunun için de her konuya verimlilik bakış açısıyla odaklanmaları, gelişen teknolojiyi yakından takip etmeleri -mümkünse bizzat üretmeleri- bunu yapamıyorlarsa teknoloji transferi ile çağın gerisinde kalmamaları gerekiyor. Verimli ve etkin olmak, teknolojiyi yaratabilmek veya kullanabilmek için de nitelikli insan kaynağı en büyük rekabet unsuru olma özelliğini koruyor.

İnsan kaynağı denilince sadece beyaz yakalı çalışanları düşünmek ve onlara yatırım yapmak sektörlerinin öncüsü olan, İSO 500 listesinin ilk sıralarında yer alan şirketlerin dahi düştüğü önemli bir yanılgı. Oysa ki sahanın gücünü yani mavi yakalı çalışanları göz ardı ederek başarılı olmak mümkün değil. Şirket başarısı için mavi yakalı çalışanları motive etmek, onlarla kader birliği yapmak ve bunun için de önce onları tanımak gerekiyor.

Günümüzde mavi yakalı çalışan profilinde de bir dönüşüm var. Artık şehirde doğmuş, lise veya yüksekokul eğitimi almış, teknolojiyi ve sosyal medyayı kullanan, gelişmeleri takip eden, dizi ve filmlerde gördüğü hayat tarzını yaşamak isteyen, moda akımlarını takip eden bir mavi yaka profili var. Azıcık aşım ağrısız başım zihniyeti gerilerde kaldı. Düzenli maaş ödemesi ve sigorta payının tam yatırılması aidiyet ve tatmin sağlamıyor. Beklentiler yükseldi. Unutmamak lazım ki Y kuşağı olanlar sadece beyaz yakalılar değil.

Adisa Danışmanlık olarak, Sahanın Gücü Yönetim Modeli’miz ile mavi yakalı çalışanların beklentilerini tanımlayıp, şirketin mevcut durumunu bu beklentiler çerçevesinde analiz ediyoruz.  Analizde elde edilen bulgular doğrultusunda şirket İK stratejileriyle uyumlu bir aktivite planının hazırlanması ve hayata geçirilmesi için gereken danışmanlık ve eğitim hizmetlerini sunuyoruz.

Başlamak için lütfen tıklayınız

Diğer Danışmanlık

 

E-Bülten

Adisa ile ilgili haber, duyuru ve yeniliklerden haberdar olmak için lütfen e-bültenimize kayıt olun.

 
Başlamak için ilk adım