Yazıları

Hazıra Dağ Dayanmadı!

28 Mart 2024 521
Türkiye'nin en önde gelen holdingleri bile hazırı bulmanın peşindeler. Kimse yetiştirmenin mecburiyet olduğunun farkında değil, farkında olsa bile bu meşakkate kalkışamıyorlar. Sonuç olarak hazıra dağ dayanmazdı ve nitekim dayanmadı.

İyi Strateji İstisnadır!

14 Mart 2024 386
İyi tanımlanmış bir strateji her zaman basit ve nettir. Anlaşılması kolaydır. Asla onlarca sayfa içeren bir sunum dosyasından oluşmaz. Çünkü insanlar bu kadar çok bilgiden bir anlam çıkaramaz. Nitekim bir A4 sayfasına sığmış, çok az cümleyle çok şey anlatan bir strateji çok daha makbuldür.

Ölümcül Bir Hastalık: Kibir

23 Şubat 2024 562
Günümüzde iş yaşamında başarıyı yakalamak çok zorken ve birçok girişimci bunu başaramadan pes ederken, başarıyı elde etmiş ve bunu sürekli kılmış girişimcileri bulmak neredeyse imkansız bir hal alıyor. Bu durum, başarılı bir girişimci olmak için gerekli olacak kişisel meziyetler ile başarıyı yakaladıktan sonra organizasyonun sürekliliğini sağlayacak meziyetlerin birbirinden farklı olması hatta birbiri ile çelişmesinden kaynaklanıyor.
Eskiden vatan haini muamelesi görürdü, şirketten ayrılanlar. Bizi sattılar, yüz üstü bıraktılar suçlamaları yapılırdı arkalarından. Neden ayrıldığı konusunda empati yapılmazdı. Büyük bir günah işlemişlerdi. Bu tepkiyi, uzun yıllara dayanan toplumsal önyargılar pompalıyordu.
Öncelikle temel matematik bilgilerimizi biraz hatırlayalım. Bildiğiniz gibi toplama ve çıkarma işlemlerinde “sıfır” etkisiz elemandır. Daha açık bir ifadeyle bu işlemlerde sıfırın varlığı ya da yokluğu bir anlam ifade etmez. Olsa da olur, olmasa olur. Çarpma ve bölmede bu işlevsizlik görevini “bir” rakamı üstlenir.

Herkesin Projesi Kendine

22 Aralık 2023 495
Bir proje furyasıdır, gidiyor... Bilgi sistemleri kurumsal kaynak planlama yazılımını kurmaya çalışıyor. İnsan Kaynakları kariyer yönetim sistemini, Mali İşler ise bir başkasını...
Terfi bekleyip alamayan ve başka bir yere de gidemeyenler belirli bir zaman sonra küskünleri oynamaya başlıyorlar. Her konuda olumsuz düşünüp bu olumsuz ruh hallerini çevrelerine yayıyorlar.
İçinizde seyredenleriniz vardır, bu filmi. Çocuk edebiyatının klasiklerinden olan Peter Pan’ın yaratılış sürecini gözler önüne seren “Düşler Ülkesi” filmi, yetişkin bir insanın yaşadığı zorlukları ve kalp kırıklıklarını, hiç büyümeyen bir çocuğun büyülü masumiyetiyle birleştirip, hem düşsel hem gerçek bir yaşamı anlatır.

Acele İşe Şeytan Karışır

03 Kasım 2023 730
Şirketler, Ekim, Kasım, Aralık aylarında öyle bir telaş içindedir ki, görmeyin gitsin. Ne de olsa yıl sonu gelmektedir ve yıl sonu karnesi yaklaşmaktadır.

15 Dakikalık Hazırlıklar

13 Ekim 2023 671
O kadar yoğunuz ki, 15 dakikalık hazırlıklara zaman ayıramıyoruz. Belki farkında değiliz ancak bu 15 dakikalarımıza kıyamadığımız için, işlerimiz istediğimiz gibi gitmiyor. Gelin birlikte biraz düşünelim...